Backlink Nasıl Alınmalı İnanılmaz SEO Sonuçları

Photo of author

backlink nasıl alınmalı

Benim gözlemlerime bir çok insanın sorduğu tek bir soru var “Backlink Nasıl Alınmalı?” bu konuda bir çok kaynak bulabilirsiniz. Uygulayıp uygulamamak size kalmış ama benim size bugün anlatacağım konu hakkında kaynak bulamazsınız, insanlar bunları anlatmaz. “Anahtar Kelime Dengesi” hakkında sizlere bilgi vereceğim. Bunlar anlatılmaz dedim, evet insanlar bunları anlatmıyor sizlere lafı dolambaçlı şekillerde anlatıp aslında işinize yaramayacak bilgiler veriyorlar.

Ben sizlere bugün direk nokta atışı sayılardan konuşacağım. Aynı zamanda iyi bir link inşası kurmak için ücretsiz backlink nasıl alınır konuma da bakabilirsiniz. Çok kaliteli sitelerden ücretsiz linkleriniz olur. Öncelikle anlatacağım yöntem aslında bir anahtar kelime formülü, bu formül sayesinde sitelerim yüzlerce site arasından ilk sayfaya geldi hemde sadece basit kelimelerde değil, bir çok zor niş kelimede de denemeler yaptım. Sonuç gerçekten mükemmel.

Bu yazımızdan önce seo hilesi öğrenmek isterseniz konumuzu mutlaka öğrenmelisiniz. Hitlerinizi en az 2 katına çıkartacaksınız. Bu makalemizden sonra daha bilinçli seo paketleri alacaksınız.

Backlink Nasıl Alınmalı

Bir çok anahtar kelime yoğunluğu ile alakalı yazı bulabilirsiniz, bunlar genelde makalelerinizi yazarken dikkat etmeniz gereken anahtar kelimelerden bahsediyorlar. Ben bu konuya seo uyumlu makale nasıl yazılır konumda değindim. Bugün bahsettiğim konu backlinkleriniz için anahtar kelime dengesi olacak.

Ben yeni bir rehber oluştururken, yeni başlayan birisinden, ileri seviyedekilere kadar herkese hitap etmeye çalışıyor ona göre hazırlıyorum. Bu yüzden çok gelişmiş konuların yanı sıra temel şeylerden de bahsedeceğim. Bundan sonra anahtar kelime demek yerine “Anchor Text” keyword’ünü kullanacağım.

Anchor Text Nedir?

Herhangi bir linkin görülebilen ve tıklanabilen bölümüne Anchor Text denir. Anchor text, Google’a bağlantının ne hakkında olduğunu söyler ve bağlantının Google’da o keywordde üst sıralarda olması gerektiğini belirtir.

anchor text nedir
backlink nasıl alınmalı | anchor text nedir

Yeni bir siteniz için hemen sıralama almak istiyorsanız, backlink inşanızı kurarken keyword link almak size mantıklı gelebilir. Sonuçta bu keywordler googleda üstte olmamız gerektiğini söylüyor ama bu aslında yanlış bir uygulama. Bir keyword bir oy olarak düşünürseniz daha çok keyword daha çok oy, yani daha çok oyla üstte olmalıyım, aslında tamamen yanlış bir bakış açısı.

Google yıllar önce penguen güncellemesini yayınladığında, bu yüzden bir çok siteyi cezalandırdı. Bunun için anchor text uygulamasını anlamamız gerekiyor. Anchor text uygulamasını anlamamız için, ilk önce bütün anchor text türlerini anlamamız gerek. Burada anlattıklarıma göre backlink nasıl alınmalı.

Anchor Text Türleri

Bu kısım gerçekten çok önemli, belli bir terminoloji var. Terimleri İngilizce’si ile birlikte vereceğim, Türkçeleştirmeleri kendime göre yaptım.

1. Branded Anchor Text – Şirket isminizi ve ya websitenizin ismini temsil eder. Örneğin wmbey.com içiin bu “Wmbey” dir.

2. Naked URL – Çıplak url, sadece websitenizin direk linkinin olduğu şeklidir, örneğin https://wmbey.com/ .

3. Generic Anchor – “tıkla”, “kaynak”, “website”, “link” gibi verilen şekildir.mesela TIKLA.

3. Image/No Anchors – Anchor’suz resimler. Resimlerden bağlantı aldığımızda, alt etiketleri onların anchoru olarak kabul edilir. Eğer alt etiketi girmemişsek, anchorsuz bağlantı almış oluruz.

4. Brand + Keyword Anchor – Anahtar kelimeniz ve site isminizin beraber kullanıldığı anchor türüdür.. Yani SEO anahtar kelimesi ile bizim blogumuz için konuşursak “Wmbey SEO”

5. LSI Anchor – Anahtar kelimemizin farklı varyasyonlarına sahip anchorlardır. Daha önce SEO örneğini kullanmıştık örnek vermek gerekirse “Nasıl SEO yapılır?” ve diğer anahtar kelime varyasyonlarımız.

6. Exact Match Anchor – Sıralamada çıkmak istediğimiz anahtar kelimemiz bu. Nihai anchor da denilebilir. Bu mesela bizim sitemiz için “SEO” yada backlink olabilir.

Şimdi bunları öğrendik sitemizde uygulamada nasıl bir yol izleyeceğiz. Sitenizin yaşına ve önceki seo çalışmalarınıza göre iki farklı yaklaşım vardır. Siteniz eskiyse ve iyi bir link profiliniz varsa, bu sizi bir çok şeyden kurtarabilir. Ancak siteniz yeni ise yapacağınız küçük bir hata size büyük bir zamana mal olabilir.

Bunun sebebi Anchor Text yoğunluğundan kaynaklanmaktadır. Yukarıda belirttiğim tüm Anchor tiplerine sahip, geniş bir link ağına ihtiyacınız var. Şimdi büyük ölçüde backlink nasıl alınmalı sorusuna cevap bulduk.

anchor text türleri
backlink nasıl alınmalı | anchor text türleri

Anchor Text Yoğunluk Oranı

1. 75% Branded Anchors
2. 15% Naked URLs
3. 5% Generic Anchors
4. 4% LSI Anchors
5. <1% Exact Match Anchors

Bunu sıralamaya çıkmak istediğiniz her sayfaya uygulamanız gerekiyor. Eğer anchor text yoğunluğunuzu bu oranda tutarsanız, sadece şaşırtıcı sonuçlar almakla kalmaz, anchor text ile alakalı Google cezalarından da korunmuş olursunuz. Anchor text oranınızı Ahrefs‘in anchor kısmına tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda ahrefs backlink analiz programı ile sitenizin detaylı raporlamasını alabilirsiniz.

Sonuç olarak Anchor text, seo için backlinkte en önemli faktör. Bu yazımızda size backlink nasıl alınmalı sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Bu konuda dediğim gibi yeni sitelerde yapacağınız hatalar sizi geri düşürebilir ve daha fazla zaman harcamanıza neden olabilir. Anlamadığınız ve merak ettiğiniz yerler olursa yorumlarda sorabilirsiniz. Umarım backlink nasıl alınmalı sorusunun cevabını verebilmişizdir.

Bu makalemizden sonra mutlaka blog açmak isteyenlere öneriler konumuzu okuyup iç seonuzu da mükemmel seviyeye getirmelisiniz.

Kategoriler Seo

“Backlink Nasıl Alınmalı İnanılmaz SEO Sonuçları” üzerine 10 yorum

Yorum yapın