Kimsenin Anlatmadığı 6 SEO Hilesi 1. SIRAYA ÇIKACAKSINIZ

Photo of author

Sizlere bugün kimsenin anlatmadığı 6 seo hilesi hakkında bir şeylerden bahsedeceğim. Aslında sizlere seo uyumlu makale konumda google’da 1. sıraya çıkmak için yapmanız gerekenleri anlatmıştım. Sürekli aynı tip şeyleri okumaktan bıkanlar için bu konu tam size göre. Sizlere bu yazımda az bilinen ve bilenlerinin de asla bahsetmediği seo ipuçlarından bahsedeceğim.

Çoğu seo uzmanı bloglarında bir çok konuya değiniyor, sanki sizlere taktikleri veriyorlarmış gibi görünüyorlar ama aslında size kattıkları hiçbir şey yok. Sadece kuru laf kalabalığı, klasik bilindik şeyleri süsleme vs.. Zaten size bildiklerini anlatsalar kendileri sıkıntıya girer, sonuçta o bildikleri sayesinde ekmek yiyorlar. Ben bir seo uzmanı değilim, sadece seoya meraklı ve hobi olarak uğraşan birisiyim. Normal yaşamımda herkes gibi maaşla çalıştığım bir işim var ve blog yazarlığını hobi olarak yapıyorum. Konu olarak da kendime seo’yu seçtim.

Neyse uzatmayalım 6 seo hilesi hakkında konuşmaya başlayalım.

Bu konumuzu okumadan önce eğer blog açmak isteyenlere öneriler konumuzu okumadıysanız önce okumalısınız. O konumuzu okuduktan sonra bu konumuz çok daha faydalı olacaktır.

6 seo hilesi

Seo Hilesi #1: Başlığınızda Bu Kelimeleri Kullanın, Daha Fazla Trafik Alın

Geçtiğimiz yıl seo uzmanı Ross Hudgens bir araştırma yaptı. Google’da ilk sayfadaki siteleri inceledi ve ne mi buldu? Aşağıdaki 7 kelimeyi keşfetti.

ross hudgens 7 kelime
6 SEO Hilesi | 7 Sihirli Kelime

Bu kelimeler bize ne sağlıyor? Daha önceden de bahsetmiştim bu kelimelerin seo ya direk etkisi yoktur, aramalarda bu sözcükler dikkat çeker. İnsanlar dikkat çeken bu konulara tıklar sitenize gelir. Bu da size yüksek tıklanma oranı sağlar ve Google sitenizi üst sıralara taşır.

Bu kelimeleri başlıklarında kullanan sayfalar daha fazla tıklanma aldığı için, daha üst sıralamalar elde ederler. Şimdi bunların Türkçe olarak nasıl kullanılabileceği hakkında bir kaç kelime vereceğim. Bunlar kendi tıklama oranımı en üst düzeye çıkartmak için kullandığım bazı sözcükler.

 • En iyi, en çok
 • Rehber
 • Hemen
 • Bugün
 • Hızlı
 • Kolay
 • Basit
 • Yeni
 • Adım adım

İleride tıklanma oranını artıracak bir şeyden daha bahsedeceğim. Kısaca ona da değinip 2. seo hilesine geçelim. Aynı şu an okuduğunuz bu konuda olduğu gibi sayıları kullanmak. Mesela 9 madde, 10 yöntem gibi sayıların gücünü de kullanabilirsiniz.

Seo Hilesi #2: İlgili Aramalar ile Uzun Anahtar Kelimeler Bulun

Size bu teknik hakkında bilgi veriyim. İlk önce anahtar kelimemizi Google’da aratıyoruz.

seo taktikleri
6 seo hilesi | seo taktikleri araması

Daha sonra arama sonuçlarının en altına iniyoruz ve “…… ile ilgili aramalar” kısmına geliyoruz.

seo ile ilgili aramalar
6 seo hilesi | ilgili aramalar

Bu kısım Google’ın sizin aramanız ile ilgili benzer anahtar kelimeleri gösterdiği yerdir. Bu sonuçlar direk Google’dan geldiği için sizlere MÜKEMMEL anahtar kelimesi tavsiyeleri verir.

Seo Hilesi #3: Az Bilinen Harika Anahtar Kelime Fikirlerini Kullanın

Anahtar kelimelerinizi geliştirmek için Google önerilerini zaten kullanmışsınızdır. Google burada anahtar kelimenizle ilgili size daha uzun arama önerilerini sunar.

google arama seo
6 seo hilesi | google öneri

Bu taktik oldukça güzel ama bu taktiğin bir kötü yönü var.

Herkes bu taktiği biliyor ve kullanıyor.

Bu yüzden sizin bu taktikle ilgili kullanılmamışları kullanmanız gerekiyor. Amazon, youtube, bing, yandex, wikipedia vs.. bunlar daha da çoğaltılabilir.

Mesela Anna Sütü ile ilgili bir makale yazacaksınız ama anahtar kelime bulamadınız. Gidip herkes gibi Google’da aramayın bingte arayın, youtube da arayın orayı kullanın.

youtube arama tavsiyesi seo
6 seo hilesi | youtube arama tavsiyesi

Gördüğünüz gibi yepyeni bir sürü yeni öneri alıyorsunuz.

Aynı şeyi Bing’de de yaparak daha da harika anahtar kelime önerileri elde edebilirsiniz.

bing arama önerisi seo
6 seo hilesi | bing arama önerisi

Seo Hilesi #4: Hemen Çıkma Oranınızı Düşürün

Bir analist, bazı sayfaların neden diğerlerinden daha üst sırada olduğunu öğrenmek için 1 millyon arama sonucunu analiz etmiş. Vardığı sonuçlardan biri; düşün hemen çıkma oranına sahip olan sayfaların, yüksek hemen çıkma oranına sahip sayfalara göre daha üst sıralarda olduğudur.

hemen çıkma oranı seo
6 seo hilesi | hemen çıkma oranının seoya etkisi

Google’ın hemen çıkma oranı bir sıralama ölçütü olarak kullanıp kullanmadığına dair bir belge yok. Fakat benim gözlemlediğim kadarı ile hemen çıkma oranı düşük olan sayfalara, daha iyi içeriğe sahip gözü ile bakıyor. İşte bu yüzden Google’da üst sıralara çıkıyorlar. Ya da hemen çıkma oranını direk sıralama ölçütü olarak da kullanıyor olabilir. Her iki durumda da hemen çıkma oranı düşük olan sayfa üste çıkıyor.

Seo Hilesi #5: Google Ads Kullanarak Tıklama Oranını (TO) Optimize Edin

Özellikle şimdi anlatacağım taktiği başka bloglarda görmeniz mümkün değil! Bunu bilen de zaten anlatmaz, bilen kullanır ve çok kazanır. Benim burada anlatma sebebim güzel bir kitle elde etmek istemem.

Şimdi sizlere daha yüksek bir TO değerinin nasıl daha yüksek bir sıralama demek olduğunu resimlerle anlatacağım. Bu yöntem mantığı ve işlevselliği ile benim en sevdiğim yöntem olmuştur.

Google ads.

Google ads‘in nasıl çalıştığını bilmeyenler için , basit olarak bir açık artırma diyebiliriz. Ancak çoğu artırmadan biraz farklı olarak adwords bir reklamın tıklanma oranını da dikkate alıyor. Eğer bir reklam yüksek TO sahibi ise, her tıklamadan sonra sonra bir indirim alıyor. ( yani tıklandıkça reklamcının ödediği ücret düşüyor)

google ads çalışma mantığı
6 seo hilesi | google ads çalışma mantığı

Buradan da anladığınız gibi, google’daki reklamlar bu sebepten de ötürü tıklanmaları artırmak için deli gibi optimize edilmiştir.

Ben bu reklamları sayfamın başlığında ve açıklamasında bir şeyler yazarken kullanabileceğim de aslında bu işin içine ne kadar girdiğimi anladım.

google ads kullanma
6 seo hilesi | google ads kullanma

İlk olarak google da anahtar kelimemizi arayalım. Ben “araç sigorta” yı seçtim siz de kendinizin anahtar kelimesini aratın. Sayfanın altında ve üstünde reklamlar olur, onlara dikkat edeceğiz. Çok sayıda reklam ama belli başlı kelime ve kelime öbekleri vardır.

İşte onları başlık ve açıklama kısmımıza serpiştireceğiz. İşte bu kadar kolay, TO’nuz da ve organik trafiğiniz de ki artışı fark edeceksiniz.

Seo Hilesi #6: Sayfanızla Tam Alakalı Backlink İnşası

Bu yöntem ile açtığım sayfaların güçlenmesini keyif alarak izliyorum. Bazı kesimler backlink’in işlevini kaybettiğini söylese de Google’ çalışanlarından RankBrain backlink’in hala sıralamaya girmede en iyi 3 ölçütten birisi olduğunu söyledi. Bununla alakalı ücretsiz backlink nasıl alınır ve bunu daha işlevsel hale getirmek için backlink nasıl alınmalı konumuzu okuyabilirsiniz.

Backlink seo için bir zorunluluk diyebiliriz. Bu kısmı kısa tutacağım, sağda solda çöp olmuş sitenizle alakasız sadece da ve pa değeri yüksek diye girip saçma sapan sitelerden backlink almayın. Buradan söylüyorum, onun yararı burada size anlatacağım yöntemin yararının 100 de 1i bile olamaz.

Yöntemimiz gayet basit, google’da anahtar kelimemizi arıyoruz ve çıkan ilk 2-3 sayfadaki sitelere mail yolu ile uğraşıyoruz. Mail adreslerine sitelerindeki iletişim kısmından ulaşabilirsiniz. Bulamazsanız whois den deneyin. Genelde zaten haber siteleri sıralamalarda olur ve haber siteleri tanıtım yazısı satarlar. Eğer alabiliyorsan aramada çıkan sayfadan backlink almayı teklif edeceğiz, önceliğimiz aramada çıkan sayfa olacak. Bazı editörlerin müdahale hakkı olmuyor sadece yeni giriş yapabiliyorlar, yoksa yeni bir yazı olarak link alacağız.

Ahrefs backlink analiz aracı ile aldığımız backlinklerimizi sürekli analiz ediyoruz, faydası olamayan ve ya spam gözükebilecek backlinkleri Google disavow ile search consoledan mutlaka reddediyoruz. Aynı zamanda bir çok backlink paketi ve seo paketlerinde bulunan bağlantıları ücretsiz şekilde almak için ilgili konumuza bakabilirsiniz.

Bu yöntem çok etkili ve alması çok kolay, sonuçta herkes bu işi para için yapıyor ve bedelini ödediğiniz de size bu linkleri satıyorlar. Çok bir ücret de değil 3 haneli sayıları bazen görmüyorsunuz bile. Sonra oturup yükselişinizi izleyin. Yeni sayfalarınızda bu yöntemi kullanmak inanılmaz sonuç veriyor.

6 seo hilesi isimli makalem aslında daha uzun olacaktı ama biraz sabırsızlandım. Çünkü bunları artık bilmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Bu konuya daha ek maddeler bonuslar gelecek. Favorinize atanız faydanıza olacaktır.

Kategoriler Seo

“Kimsenin Anlatmadığı 6 SEO Hilesi 1. SIRAYA ÇIKACAKSINIZ” üzerine 26 yorum

 1. Oldukça faydalı bilgiler var özellikle başlıkta kullanılması gereken kelimeler meselesi. Böyle paylaşımları görmek güzel. Bahsettiğiniz taktikleri web sitelerime uygulayacağım bundan sonra. Umarım sıralamada yükseltir.

  Cevapla
 2. Sade ve özenle yazılmış bir yazı, maddelerin hepsini uygulamanın baya etkili olacağını düşünüyorum. Tek bir kaynağa takılıp kalmak yerine başka kaynaklarda da araştırma yapmalıyız.

  Cevapla
 3. Bilgilendirmeler için teşekkür ederim, kendi blog sayfam ve müşterilerim’de bazılarını uyguluyacağım.

  Cevapla
 4. Bilgilendirmeler için teşekkür ederim, kendi blog sayfam ve müşterilerim de bazılarını uygulayacağım.

  Cevapla
 5. HP CF415A Muadil Toner satın almak ve en uygun fiyatları görmek için hemen websitemizi ziyaret edin.

  Cevapla

Yorum yapın